Concept_VS17_BW_edited.jpg

CREATIVE MINDS COME TOGETHER

Invitados | Guests

Agustín Guaraz
(Argentina)

Alejandro Brianza (Argentina)

Abiram Bello Gomeztagle
(México)

Adina Izarra (Venezuela)

Adrian Oropeza (México)

Abigaíl Gutiérrez (Argentina)

Alana DeVito (Canadá)

Alberto Carranza (Argentina)

Alejandro Albornoz
(Chile)

Ana Lara (México)

Alejandro Padilla
(México)

Alma Laprida (Argentina)

Álvaro A. Ocampo Grey
(Perú)

Alvaro Arce (Bolivia)

Antonio Russek (México)

Ana Maria Romano
(Colombia)

Anastasis Karaiskos
(Grecia)

Andre Mestre (Brasil)

Andrea Sosa (Argentina)

Aldo Aranda 
(Holanda/Mexico)

Alejandro Ramírez
(México)

Amaury León (México)

Andrés Rivera (Chile)

Ángel Faraldo (España)

Alejandro Cardona
(Costa Rica)

Arturo Capur (México)

Barbara Garcia (México)

Barbara Scales (Canadá)

Blanca Fuentes (México)

Bogar Rendon Bello (México)

Brandon Babu (EUA)

Brenda Cantelo (Canadá)

Bret Battey (EUA)

Bryan Yep (Peru)

Camilo Carrero
(Venezuela)

Camilo Lillo (Chile)

Carlos Arce Tord (Perú)

Carlos Soria Otárola
(Perú)

Carole Chargueron
(Francia)

Cássia Carrascoza (Brasil)

Catalina Peralta C. (Colombia)

Cecilia Simone (Argentina)

Celeste Betancur (Colombia)

Cecilia Pereyra (Argentina)

Charles Harding (Canadá)

Chen-Hui Jen 
(Taiwan / EUA)

Chih-Sheng Chen (Taiwan)

Christian Sánchez (México)

Christian Oyarzún (Chile)

Christophe Cinq (Canadá)

Claudia Pearl González
(México)

Claude Hermitte (Francia)

Connor Cook (Canadá)

Constanza Piña (Chile)

Corrina Bonshek
(Australia)

Cort Lippe (EUA)

Cristian Cochia (Argentina)

Damian Keller
(Argentina)

Dan Dlouhý
(Republica Checa)

Daniel Alvarez (México)

Daniel Blinkhorn
(Australia)

Daniel Quaranta
(Argentina)

Daniel Ramirez (México)

Daniel Schachter (Argentina)

Daniela Levy Esses 
(México)

Dante S.G.
 (México)

David Anaya Villallba (Colombia)

Dariush Derakshani
(Alemania-Iran)

Dayanne Díaz
(Colombia)

David Blink (EUA)

Diego Benalcazar
(Ecuador)

Diego Makedonsky (Argentina)

Diego Berrospi Gutiérrez
(Peru)

Diego Campos (Argentina)

Diego Pisano (Argentina)

Diego Romero Mascaró
(Argentina)

Dimitris Savva (Chipre)

Doctor 9

Dorian Bell (Canadá)

Doriana Mendes (Brasil)

Edmar Soria (México)

Eduardo Davila (México)

Eduardo Caballero
(México)

Elias Xolocotzin (México)

Eduardo Rivas (México)

Elizabeth Becerril (México)

Elliot Yair Hernández López (México)

Emanuel Vilchis (México)

Emilia Bahamonde (Ecuador)

Emiliano Causa (Argentina)

Emilio H. Cortés
(México)

Emilio Méndez Rizo (México)

Emma Wilde (Reino unido)

Enrique Landívar
(Ecuador)

Erhu Yi-Fei Siao (Taiwan)

Erik Baqueiro (México)

Erick Martinez (México)

Ethan Castro (EUA)

Eun Cho (EUA)

Eurídice Cabañes
(España)

Eve Egoyan (Canada)

Fabio Barbieri
(Argentina)

Evengelina Lepore (Argentina)

Federico Barabino (Argentina)

Federico Bianchetti (Argentina)

Federico Bueno (Argentina)

Felipe Otondo (Chile)

Felipe Rodriguez (Chile)

Flew Garcia (Argentina)

Francis Dhomont (Francia)

Francisco Beltramino (Argentina)

Francisco Colasanto (Argentina-México)

Francisco de la Vega (México)

Francisco Eme (México)

Francisco Gómez Guevara
(México)

Francisco Villegas
(México)

Franco Marenco (Argentina)

Frédéric Acquaviva (Francia)

Frederico Santiago
(Brasil)

Fredy Vallejos
(Ecuador)

Gabriel Gendin (Argentina)

Genaro Vignaroli
(Argentina)

 Germán Hinojosa
(México)

Giselle Lopez (Argentina)

Gordon Fitzell (Canadá)

Guido Ronconi (Argentina)

Haydee Jimenez
(EUA-México)

Henry Paspuel
(Ecuador)

Hugo Solís García (México)

Igor Coelho A. S. Marques
(Chile)

Iracema de Andrade
(Brasil)

Isaac Partida Ramírez
(México)

Isabel Loyer (Italia)

Isabella Forciniti (Austria)

Issias Alonzo Balvin
(Perú)

Jacob Ransom (EUA)

Jan Kavan
(República Checa)

Javier Audirac (México)

Jiri Suchanek 
(República Checa)

jjsauma (México-EUA)

João Pedro Oliveira (Portugal)

Jodk Barberán (Ecuador)

John Richards
(Reino Unido)

John Young (Reino Unido)

Jonathan Higgins
(Reino Unido)

Jorge Alba (México)

Jorge Alberto Kulemeyer
(Argentina)

Jorge David García (México)

Jorge Gregorio Garcia Moncada (Colombia)

Jorge Haro
(Argentina / España)

Jorge Luis Quispe Córdova (Perú)

Jorge Sastre (España)

José Ignacio López Ramirez Gastón (Perú)

Josue Collado (México)

Josué Martínez Alcántara
(México)

Josué Peregrina (México)

Juan Alzate (México)

Juan Bautista (Argentina)

Juan Caceres (México)

Juanjo Ripalda
(México)

Julia Rossetti | Julián Di Pietro (Argentina)

Julio Shalom (Colombia)

Kavindu (México)

Lalo Mariné (México)

Lautaro Martín Vieyra (Argentina)

Leigh Landy
(Holanda- Reino Unido)

Leonardo Vadillo Alvarado
(México)

Libertad Figueroa
(México)

Lilja María Ásmundsdóttir
(Islandia)

Linda Aguirre Yañez
(México)

Liz Lassiter (Reino Unido)

Luis Jaime Cortez
(México)

Luis Naon (Argentina)

Luis Paris (Argentina)

Luz María Sánchez
(México)

Malte Leander
(Suecia-Francia)

Manuel Massone (Argentina)

Manuel Rocha Iturbide (México)

Marcelo Martinez (Argentina)

María Florencia Sánchez Aquino (Argentina)

Mario Celentano (Argentina)

Mario Duarte (México)

Mariol Arias  (México)

Mark Contreras Waiss  (Perú)

Matías Romero Costas
(Argentina)

Matías Romero Costas
(Argentina)

Matías Torres Bravo (México)

Mercedes Invernizzi Oviedo (Argentina)

Michael Magán (Perú)

Michal Indrák
(República Checa)

Mick Ryan (Reino Unido)

Mihaela Kelemen
(Reino Unido)

Milagros Castillo AKA CANDIE (Argentina)

Moisés Canto (México)

Monica Reina (México)

Montserrat Perez (México)

Necking (EUA)

Nicolas Collins
(EUA)

Nicolas Tzortzis
(Grecia)

Nicolás Varchausky (Argentina)

Noe Gutierrez (México)

Nonis Prado (México)

Ollin Vázquez (México)

Omar Rojas
(México/Republica Checa)

Oscar Kellemberger (Bolivia)

Oscar Olmedo (México)

Óscar Santis (Chile)

Otto Wanke
(República Checa)

Owain Graham (EUA)

Pablo de la Peña (México)

Pablo Martín Freiberg
(Argentina)

Pablo Rubio Vargas
(México)

Paco Aguilar (Bolivia)

Pamela Soria (México)

Panayiotis Kokoras (Grecia)

Pat McMaster (Canadá)

Paulo C. Chagas (EUA)

Pedro Felipe Ramírez (Colombia)

Pedro Sagasti 
(Argentina)

Pedro Leal David 
(Brasil)

Pedro Loperena (México)

Pedro M. Astasio (España)

Pedro S. Bittencourt (Brasil)

Pei-Ling Chang 
(Taiwan)

Peter Trabitzsch 
(Austria)

Phoebe Scoutari 
(Reino unido)

Rajmil Fischman (Reino Unido/Perú/Israel)

Raphael Radna (EUA)

Raúl Moller Jensen (Argentina)

Renzo Garcés (Perú)

Ressi/Benes
(Austria | Hungría)

Ricardo Climent (España)

Ricardo Cuadros Pradilla
(Colombia)

Ricardo Dal Farra
(Argentina-Canadá)

Ricardo Vieira (Brasil)

Rodney DuPlessis (EUA)

Rodrigo Castellanos
(Chile)

Rodrigo Sigal (México)

Roger Dannenberg (EUA)

Sabino Jerónimo Gazzaniga (Argentina)

Salomé Lancheros (Argentina)

Sam Risser (Canadá)

  1. Samuel Hillmer (EUA)

Samuel Thomas
(Reino Unido)

Sandra González (Argentina)

Santiago Lozano (Colombia)

Santiago Pedernera (Argentina)

Sarang Kim (EUA)

Saúl Medina (Perú)

Sebastian Miño (Argentina)

Sebastiano Gualtieri 
(Reino unido)

Silvia de la Cueva
(México)

Simon Emmerson
(Reino Unido)

Sofía Matus (México)

Steel Girls 

Stefano Scarani (Italia)

Sue Moffat (Reino Unido)

Tanlla Pallares (México)

Teodoro Cromberg (Argentina)

Teresa Diaz de Cossio (México)

Tess Wagner (EUA)

The Little Giant Chinese Chamber Orchestra

Theodoros Lotis (Grecia)

Tonalli R. Nakamura (México)

Tobías Álvarez (México)

Tullis Rennie
(Reino Unido)

UEES Faculty Jazz Trio
(Ecuador)

Uriel Pacheco
(México)